کوروش قربانی

موتورسواری تریال در ایران

در تکمیل این مقاله به ما کمک کنید

مسابقات تریال 1376

موتورسواری تریال یک ورزش با سرعت کم در شاخهٔ موتورسیکلت‌های تخصصی آفرود است. آنچه در این ورزش اهمیت دارد حفظ تعادل و کنترل کامل موتورسیکلت است. در مقایسه با شاخه های دیگر موتورسواری آفرود در موتورسواری تریال مهارت موتورسوار نقش اصلی را بازی می کند. در جایی که استراتژی در موتورکراس سرعت را تجویز میکند و موتورسوار پیوسته با فشار بر دسته ی گاز سعی میکند آخرین ذره ی نیرو را از شکم موتور بیرون بکشد قهرمان تریال راضی و خشنود نیست زیرا که یک موتورتریال سوار از هرچه به عنوان تکنیک در خدمت موتورسوار است استفاده ی حداکثری می کند.

در اینجا اگر بتوان چیزی به غیر از مهارت و تمرین را در این عملیات شگفت انگیز دخیل دانست بلافاصله خصوصیت تعجب آور موتورسیکلت های تریال به میان می آید و خود نمایی میکند. در این موتورسیکلت ها برای سهولت عمل اندازه ها تا جای ممکن کوچک در نظر گرفته شده است، برای مثال این موتور ها صندلی یا زین ندارند و ارتفاع موتورسیکلت کم است یه همین شکل ارتفاع دو شاخ جلو نیز کوتاه تر است و جا پایی ها در مقایسه با موتورسیکلت های آفرود دیگر کمی بالاتر قرار دارند و بسیاری خصوصیت منحصر به فرد دیگر نیز وجود دارد که میتوانید در تصویر ملاحظه بفرمایید.

تاریخچه

موتورسواری تریال بیشتر در کشورهای بریتانیا و اسپانیا و فرانسه رایج است، اگرچه امروزه شرکت کنندگانی از سراسر جهان دارد.

موتور تریال از ده ۵۰ به ایران وارد شد اما در ابتدای ورود به ایران این موتورسیکلت های منحصر به فرد استفاده ی حرفه ای و مسابقاتی نداشتند. اولین موتورسیکلت های تریال در ایران محصول برند های مونتسا و بولتاکو از قدیمی ترین تولید کنندگان موتورسیکلت های تریال در جهان بودند.

موتورسواران تریال در ابتدا بیشتر در شهر تهران و بیشتر در منطقه ی شهران و کوه پایه های اطراف تهران موتورسواری تفریحی میکردند و طی گذشت زمان این ماجراجویی به یک رشته ی ورزشی به همراه مسابقات مهیج تبدیل شد. اولین مسابقه ی موتور تریال ایران در سال ۱۳۶۸ برگزار شد. در آن مسابقه آقای محمود قربانی مقام اول، اسماعیل شاه حسینی مقام دوم و حسین ایرانی پور مقام سوم را کسب کردند.

موتور تریال
کوروش قربانی ۱۳۹۲

در سال ۱۳۸۳ با توجه به استقبال علاقمندان، موتور تریال به عنوان یک رشته از رشته های موتور سواری آفرود به فدراسیون موتورسواری و اتومبیل رانی ایران اضافه شد و آقای محمود قربانی به عنوان اولین رئیس کمیته ی تریال فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران انتخاب گردید. در اولین دوره ی مسابقات کشوری به صورت رسمی در همان سال (۱۳۸۳) نفرات برتر رشته به ترتیب کوروش قربانی، داریوش قربانی و جلال بازلان بودند. بعد از گذشت مدتی آقای محمود قربانی در تاریخ ۱۳۸۷/۱۱/۱۴ به دلیل بی اهمیت شمرده شدن این رشته از سمت فدراسیون وقت استعفا دادند و برگزاری مسابقات برای مدتی نظم خود را از دست داد. از ۱۳۸۷/۱۱/۱۴ و پس از استعفای محمود قربانی برگزاری مسابقات موتور تریال تحت عنوان قهرمانی هیئت موتورسواری استان تهران ادامه پیدا کرد.


در سال ۱۳۹۵ کوروش قربانی، فرزند محمود قربانی به عنوان دومین رئیس کمیته ی موتور تریال فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران و همچنین سرپرست کمیته موتور تریال هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان تهران منصوب شد. ایشون به مدت ۴ سال در سمت ریاست کمیته ی تریال فعالیت کردند که نتیجه ی این تلاش ها برگزاری مسابقات، احداث پیست موتور تریال در مجموعه ورزشی آزادی تهران و تشکیل تیم ملی موتور تریال ایران و معرفی نفرات انتخابی برای اعزام به مسابقات جهانی بود که به دلیل کوتاهی فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران این اعزام انجام نشد.

مجددا در سال ۱۳۹۷ به دلیل عدم حمایت فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران اعزام تیم موتور تریال که قرار بود با هزینه ی شخصی ورزشکاران انجام بشود به سرانجام نرسید.

در سال ۱۳۹۸ کوروش قربانی به دلیل مشکلات جدی با فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران از سمت خود استعفا داده و فعالیت های آموزشی و فرهنگی خود را تحت عنوان آکادمی موتورسواری کوروش ادامه داد.

در سال ۱۴۰۱ آقای مصطفی پور دهقان به عنوان ریاست جدید کمیته ی موتورتریال فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران معرفی شد.

نتیجه ی مسابقات قهرمانی کشور در رشته ی موتورسواری تریال

این جدول طبق مدارک باقی مانده نزد آقای محمود قربانی و کوروش قربانی از مسابقاتی که برگزار کردند جمع آوری شده است.  

گزارش با هدف زنده نگهداشتن تاریخچه ی ورزش موتورتریال در ایران و گرامیداشت یاد اشخاصی که در این سال ها زحمت کشیده اند گردآوری شده است.

لطفا با فرستادن عکس های قدیمی خود و به اشتراک گذاشتن نتایج مسابقات قدیمی به ما در جمع آوری و تکمیل این مقاله کمک کنید.

مسابقات موتور تریال در ایران
مسابقات تریال 1380

منابع

مصاحبه ی اختصاصی با آقای محمود قربانی اولین رئیس کمیته ی تریال فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران در سال ۱۳۸۳

مصاحبه ی اختصاصی با آقای کوروش قربانی دومین رئیس کمیته ی تریال فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران در سال ۱۳۹۵

لینک عضویت در کانال تلگرام آکادمی موتورسواری کوروش، این کانال از سال ۱۳۹۵ محل هماهنگی، صحبت و اشتراک گذاری عکس های تمرین و مسابقات، بین موتور تریال سواران ایران بوده است و تمام عکس های مسابقات و نتایج در آن موجود است

برای دیدن پوسترهای مسابقات موتورتریال از سال ۱۳۷۶تاکنون دکمه ی«پوسترهای مسابقات» را انتخاب کنید

(لطفا با فیلتر شکن روشن دکمه های زیر را انتخاب کنید)